Obrzmiałe, obolałe nogi nie są jedynie problemem natury estetycznej. Przede wszystkim mogą one świadczyć o rozwoju niewydolności żylnej lub innej choroby, a dodatkowo znacząco wpływają na komfort i samopoczucie pacjenta. Co może być przyczyną opuchniętych nóg? Co stosować na obrzęki i ból kończyn dolnych?
Opuchnięte nogi – możliwe przyczyny
Pojawiające się sporadycznie obrzęki nóg zazwyczaj nie mają poważnej przyczyny. Mogą wynikać z wysokich temperatur powietrza, czy też zmian hormonalnych, do których dochodzi w trakcie cyklu menstruacyjnego. Niepokój powinny jednak wzbudzać nawracające lub utrzymujące się długi czas obrzęki kończyn dolnych. Mogą one bowiem wynikać z niewydolności układu krążenia. Czasami świadczą o zaburzeniu pracy serca lub nerek. W takich sytuacjach zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem.
W łagodzeniu obrzęków i bólu nóg pomocne mogą być preparaty wspomagające prawidłowy przepływ żylny, które dostępne są na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-bez-recepty/serce-i-krazenie/zylaki.html. Mogą one znacząco łagodzić odczuwane przez chorego objawy i poprawiać jego komfort życia. Leki te nie powinny jednak zastępować wizyty u lekarza.
Obolałe nogi – co stosować?
Oprócz leków poprawiających elastyczność naczyń krwionośnych, które można nabyć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/ dostępnych jest też kilka domowych sposobów na obrzęki nóg. Pomocne z pewnością mogą okazać się chłodne okłady czy też moczenie stóp (przy obrzęku kostek) w chłodnej wodzie. Ulgę przyniesie też odpoczynek obolałych kończyn z ich lekkim uniesieniem. Usprawni to przepływ krwi przez naczynia i zapobiegnie jej zastojowi. Dobre efekty spowoduje też wprowadzenie regularnej dawki ruchu do codziennych aktywności. Nie bez znaczenia jest także dobranie odpowiedniego, wygodnego obuwia.
Wśród preparatów na obrzęki nóg dostępnych na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-bez-recepty/serce-i-krazenie/obrzeki-nog.html można znaleźć leki z diosminą, ruszczykiem lub kasztanowcem. Zmniejszają one przepuszczalność naczyń krwionośnych, zwiększają elastyczność ich ścian i odporność na rozciąganie. Przy niewydolności krążenia można stosować leki doustne i leki miejscowe. W żelach na krążenie często obecne są składniki pochodzenia roślinnego, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Szybko przynoszą one ulgę obolałym, opuchniętym nogom. Przy problemach z bólem i obrzękiem nóg pomocne są też wyroby uciskowe, które wspomagają prawidłowy przepływ krwi.