WITAMINA D

Witamina D – nazywana często witaminą życia.

Witamina D3 wytwarzana jest przez organizm pod wpływem promieniowania UV w komórkach naskórka. W przypadku niedostatecznego nasłonecznienia powstaje jej niedobór, który w Polsce dotyczy nawet 90% populacji! Problem ten pojawia się szczególnie w miesiącach zimowych, ale u osób z ciemną karnacją lub unikających słońca także w miesiącach letnich. Chmury, szyby, ubrania i kremy z filtrami UV skutecznie zatrzymują UVB niezbędny do wytwarzania witaminy D.

Dlaczego warto oznaczyć poziom witaminy D3?

Ponieważ jej niedobór może powodować częste infekcje, zaburzenia nastroju (nawet depresję), bóle kostno-mięśniowe, ale przede wszystkim tak poważne choroby jak osteoporozę, choroby układu sercowo-naczyniowego (prowadzące do zwiększonego ryzyka zawału serca i udaru mózgu), nowotwory piersi, przewodu pokarmowego, choroby z autoagresji (m. in. cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, a nawet stwardnienie rozsiane). Endokrynolodzy zwracają uwagę na udział niedoboru witaminy D w patofizjologii chorób tarczycy – u osób z nowotworami tarczycy oraz wolem guzowatym stwierdza się często niedobór witaminy D, zaś po operacji usunięcia tarczycy zaleca się jej suplementację. U dzieci niedobór prowadzi do krzywicy.

Niedobór witaminy D3 należy suplementować za pomocą specjalnych preparatów. Dawka leku zależy od stopnia niedoboru, który ustalamy za pomocą badania krwi. Badanie jest szybkie i proste, a dzięki niemu możesz zapobiec wielu chorobom.

Już dziś zapytaj o badanie w naszym laboratorium.