UWAGA: KLESZCZE!

KLESZCZ TO AKTUALNIE NAJGROŹNIEJSZE ZWIERZĘ W POLSCE!

Przed laty kleszcze bytowały tylko w niektórych lasach. Aktualnie kleszcze atakują wszędzie: w lesie, na łące, w parku, na działce, czy w ogródku. Kleszcze nie mają naturalnych wrogów, więc rozmnażają się i rozprzestrzeniają bardzo szybko.

Te malutkie pajęczaki żywią się krwią wszystkich zwierząt oprócz ryb i przy okazji absorbują do swojego organizmu bakterie, wirusy, pierwotniaki, które namnażają się w organizmie kleszcza nie robiąc mu krzywdy. Kleszcze same nie chorują, są natomiast nosicielami wielu niebezpiecznych dla człowieka chorób: boreliozy z Lyme, anaplazmozy, bartonelozy, kleszczowego zapalenia mózgu, tularemii, gorączki Q, babeszjozy, a także riketsjoz z grupy gorączek plamistych.
Kleszcze atakują wszystkich ludzi, niezależnie od wieku, płci czy koloru ubrania ponieważ są niewidome. Swoje zadanie wykonują perfekcyjnie i bezboleśnie. Podczas ukąszenia wraz ze śliną wprowadzają substancje znieczulające. Atakują nas wszystkie pokolenia rozwojowe kleszcza: larwy o wielkości 0,5 mm, nimfy śr. 1,5 mm i osobniki dorosłe. Kleszcz ssie krew i na zmianę wypuszcza ślinę zapobiegającą krzepnięciu krwi. Larwa żywi się krwią przez 3 dni, nimfa 5 dni, a dorosły kleszcz nawet ponad 10 dni. Kiedy się nasyci, sam odpada. Na szczęście organizm ludzki wysyła wcześniej sygnały o nieproszonym gościu i odczuwamy swędzenie, dyskomfort w miejscu inwazji kleszcza do skóry.

Im wcześniej wyciągniemy kleszcza tym lepiej. Kleszcza należy wyjąć ze skóry w całości!

Aktualnie można zbadać kleszcza, czy jest nosicielem bakterii borrelia. Jest to bardzo cenna informacja, ponieważ nie wszystkie kleszcze są zainfekowane. Według danych statystycznych z 2015 roku około 30% kleszczy było zainfekowanych boreliozą. Niestety, według informacji z roku bieżącego szacuje się, że jest to aż 50%. Liczne badania kleszczy dostarczonych do laboratorium potwierdzają tą statystykę – u ponad 50% badanych kleszczy wykryto obecność antygenu borrelia. Niestety dotyczy to również dzieci w wieku 1 – 3 lat, które były ukąszone przez kleszcza !

Kleszcza należy w całości zapakować do czystego, szczelnie zamykanego pojemnika, następnie dostarczyć do laboratorium w ciągu 48 godzin – więcej. Wynik badania do uzyskania będzie nawet tego samego dnia.

Wynik dodatni (antygeny Borrelia są obecne) jest wskazówką do natychmiastowej wizyty u lekarza , rozpoczęcia leczenia i dalszej diagnostyki.

Wynik ujemny: zalecane po 3-4 tygodniach od ukąszenia kleszcza wykonanie oznaczenia przeciwciał IgM i IgG z krwi, niezależnie od tego czy uwidocznił się charakterystyczny rumień w miejscu ukąszenia. Brak rumienia nie wyklucza infekcji !

Szybkie wykrycie choroby i następowe szybkie leczenie jest ważne, bo zapobiega rozwojowi późnych poważnych objawów neurologicznych.

Niestety aktualnie nie ma testów do wykrywania pozostałych chorób i nie możemy odpowiedzieć na pytanie czy dostarczony kleszcz był nimi zainfekowany.