SEZON NA ALERGIE

Alergia to bardzo uciążliwa i powszechna choroba, uważana za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Uważa się, że co drugi Polak zachoruje w swoim życiu na alergię!

Istnieją różne rodzaje uczuleń. 80% wszystkich alergii to alergie wziewne, spowodowane wdychaniem alergenów, do objawów których należą: katar, zapalenie spojówek, duszność i zmiany skórne takie jak wyprysk i pokrzywka. Jeśli takie objawy pojawiają się sezonowo, przyczyną zazwyczaj są pyłki roślin (w Polsce najczęściej uczulają drzewa, chwasty i trawy), jeśli zaś całorocznie, to najczęściej spowodowane są przez roztocza kurzu domowego lub sierść zwierząt domowych (dwukrotnie częściej uczula sierść kotów niż psów!).

Niektórzy na różne postacie alergii chorują od urodzenia, u innych zaś choroba pojawia się w późniejszym wieku – uczulić na daną substancję możemy się niestety przez całe życie.
Wielu z nas podejrzewa u siebie chorobę alergiczną, jednakże aby ją potwierdzić należy wykonać badania. Z próbki krwi można wyizolować przeciwciała przeciwko wielu różnym alergenom. Jest to dobry sposób, aby dowiedzieć się na co jesteśmy uczuleni i wdrożyć leczenie. Poza lekami, które zaproponuje nam alergolog, najlepszym sposobem na pozbycie się objawów alergii jest unikanie alergenu!

Naszą ofertę badań w kierunku alergii wziewnych znajdziesz tutaj.