HCV – WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY TYPU C

Osiemdziesiąt procent osób zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C nie ma o tym pojęcia. To dane dotyczące Polski, w której nosicieli HCV jest prawdopodobnie 230 tysięcy.

– To jeden z głównych problemów epidemiologicznych w naszym kraju – mówi profesor Mirosław Wysocki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C to bardzo podstępna choroba przenoszona przez wirusa HCV. Większość z nas myśli, że nie dotknie ich ten problem, jednakże każdy z nas może się potencjalnie zarazić. Nie istnieje szczepionka na wirusa HCV (można się zaszczepić jedynie przeciwko wirusowi HBV), a zakażenie przenoszone jest drogą krwi. Dlatego zarazić się możemy przez kontakty seksualne, w czasie pobytu w szpitalu, ale także m.in. u kosmetyczki, fryzjera czy tatuażysty.

WZW typu C prawie nie daje objawów, więc większość z nas nie wie o zakażeniu! Niestety wirus równocześnie powoli uszkadza wątrobę, mogąc nawet w 20% przypadków doprowadzić do jej marskości, a czasem także raka.

Dlatego warto okresowo badać obecność we krwi przeciwciał anty-HCV. Wczesne wykrycie choroby daje szansę na jej całkowite wyleczenie !
Z naszą ofertą badań w kierunku zakażeń wirusami zapalenia wątroby możesz zapoznać się tutaj.

Polecamy pakiet badań : WĄTROBA