CUKRZYCA TYPU 2

Cukrzyca typu 2 to bardzo poważna choroba, uważana obecnie za chorobę cywilizacyjną. W Europie choruje blisko 60 milionów osób (to jak cała populacja Włoch!).

W Polsce choroba ta dotyczy około 2, 5 miliona mieszkańców. Jak wynika z badań, ogromna liczba osób nie jest świadoma choroby. Niestety, w licznych przypadkach rozpoznanie cukrzycy, zwłaszcza typu 2, następuje zbyt późno, często w momencie ujawnienia się poważnych powikłań.

Cukrzyca to choroba dziedziczna, dlatego najczęściej w rodzinie choruje na nią więcej niż jedna osoba. Jeśli więc Twoi rodzice lub dziadkowie chorowali na cukrzycę, jesteś w grupie zwiększonego ryzyka. Do rozwoju choroby dochodzi najczęściej w wyniku otyłości, która prowadzi do oporności tkanek organizmu na insulinę – hormonu, który reguluje poziom glukozy we krwi. Choroba bardzo długo może przebiegać bezobjawowo i często jest wykrywana przypadkiem podczas badań kontrolnych lub pobytu w szpitalu.

Konsekwencje nieleczonej cukrzycy są bardzo poważne. Wysoki poziom cukru we krwi uszkadza naczynia krwionośne prowadząc do niewydolności nerek i zaburzeń widzenia (z ślepotą włącznie). W wyniku powodowanej przez chorobę miażdżycy może dojść do zawału serca, udaru mózgu, pojawienia się dolegliwości bólowych kończyn dolnych i owrzodzeń, które niejednokrotnie prowadzą do amputacji kończyny.
Cukrzycę da się leczyć! Jedną z podstawowych metod leczenia jest dieta oraz leki doustne. Dopiero przy nieskuteczności tych leków wprowadzana jest insulina, podawana podskórnie za pomocą specjalnych penów.

Koniecznie regularnie kontroluj poziom cukru we krwi, zwłaszcza jeśli jesteś obciążony dziedzicznie, otyły, chorujesz na nadciśnienie lub palisz papierosy.
Nasz personel poradzi Ci jakie badania wykonywać regularnie aby wykluczyć cukrzycę.

Polecamy pakiet badań: Cukrzyca